• Hines Cash posted an update 2 weeks, 6 days ago

  سطح سروتونین در مغز همچنان بالا است و این ممکن است روحیه فرد را افزایش دهد. این ترکیب تاثیر پررنگی در عملکردهای جسمی و روحی دارد، به طوری که کمبود آن علاوه برای ایجاد مشکلاتی مانند اضطراب یا افسردگی، می تواند علائم دیگری نیز داشته باشد که نباید از آنها غافل بود. چون ممکن است این علائم به بیماری های دیگری نسبت داده شود، در حالیکه ناشی از کمبود سروتونین هستند. مطالعات نشان می دهند که میزان سروتونین می تواند بر خلق و خو و رفتار فرد تاثیرگذار باشد. این ماده شیمیایی غالباً با ایجاد احساسات مطلوب و زندگی طولانی تر در ارتباط است. خستگی حاصل از ورزش می تواند در دسترس بودن تریپتوفان در جریان خون را بالا ببرد تا به همان شکل که انسولین کار می کند به کار برود.

  شواهد را با استفاده از سیستم درجه‌‏بندی توصیه‏، ارزیابی، توسعه و ارزشیابی ارزیابی کرده و جدول «خلاصه‌ای از یافته‌ها» را ایجاد کردیم. کارکرد سروتونین و دوپامین چیست؟ هر دوی آن‌ها انتقال‌دهنده‌ی عصبی هستند که در درمان افسردگی نقش دارند. سروتونین به‌عنوان یک تنظیم‌کننده‌ی خلق‌وخو به ایفای نقش می‌پردازد و روی بسیاری از فرآیندهای دیگر بدن مانند گوارش و خواب تأثیر می‌گذارد. دوپامین هم با بخشی از مغز که با عنوان «مرکز لذت» شناخته می‌شود، مرتبط است. هر زمان که برای رویدادهای گوناگون احساس خوشحالی می‌کنید و مغزتان به شما پاداش می‌دهد، بدن شما سرشار از دوپامین می‌شود. از آن سو، کمبود دوپامین می‌تواند منجر به پایین آمدن انگیزه و احساس درماندگی شود.

  پس از تولید در VTA، دوپامین می تواند از طریق این مسیرها منتقل شود، که دو مورد از مسیرهای مزولیمبیک و مزوکورتیکول هستند. برای مسیر مزولیمبیک، دوپامین در VTA فعال می‌شود، که سپس به هسته اکومبنس، ناحیه‌ای که در مدار پاداش مغز است، پخش می‌شود. دوپامین در مناطقی از مغز به نام جسم سیاه و ناحیه تگمنتال شکمی در مغز میانی به شدت متمرکز است. سایر نواحی مغز که می توان دوپامین ایجاد کرد در هیپوتالاموس و پیاز بویایی است.

  ارتباط با هر دو حوزه، تکرار تجربه یا رفتار پاداش دهنده را تشویق می کند. پس لازم است در روز حتما 20 دقیقه از وقت خود را صرف پیاده روی در زیر نور مستقیم و یا غیر مستقیم خورشید کرده و از این نعمت خدادادی برای سلامتی خود بهره مند شوید. همچنین می تواند در بسیاری از جنبه های رفتاری مانند حافظه، توجه، پاداش و خشم نقش داشته باشد. سروتونین در خواب هم می تواند نقش داشته باشد، چون بخش هایی از مغز را که خواب و بیداری را کنترل می کنند را تحریک می کند. بخش هایی از مغز که مسئول تنظیم خواب هستند نیز گیرنده های سروتونین دارند. سروتونین مسئول تحریک بخش هایی از مغز است که خواب و بیداری را کنترل می کند.

  این اتفاق زمانی می افتد که یا شما گیرنده های سروتونین کافی در مغزتان ندارید یا اگر دارید خوب کار نمی کنند. پر خوری یکی از علائم مهم کمبود سروتونین است که موجب بیماری به نام بولیمیا می شود. مواد سمی مثل فلزات سنگین، آفت کش ها، مصرف مواد مخدر و برخی از داروها می تواند به سلولهای عصبی تولید کننده سروتونین آسیب برساند. برخی از علائم سندرم سروتونین شامل ضربان قلب بالا، بی قراری و سردرد است، اما اگر درمان نشود در موارد نادر می تواند منجر به تشنج، بیهوشی یا مرگ شود. یک توضیح فیزیولوژیکی این است که ممکن است کاهش ترشح دوپامین از نورون های پیش سیناپسی و/یا اختلال در انتقال سیگنال، احتمالاً به دلیل تغییر در تعداد گیرنده های دوپامین وجود داشته باشد. اتصال به هیپوکامپ می تواند به نسبت دادن حافظه و یادگیری به پاداش کمک کند.

  این محققان به این نتیجه رسیدند که عامل دیگری به جز سروتونین، می تواند بر روی افسردگی تاثیر بگذارد. سروتونین، به عنوان یک انتقال دهنده ی عصبی، سیگنال ها را بین سلول های عصبی پخش کرده و شدت آنها را تنظیم می کند. تصور می شود که سروتونین در عضلات صاف و منقبض فعال می باشد، محرک ها را بین سلول های عصبی انتقال می دهد، فرایندهای چرخه ای بدن را انجام می دهد و باعث شادی می شود. برخی محققان معتقدند که سروتونین مسئول برقراری تعادل روحی است و کمبود آن منجر به افسردگی می شود. در نهایت، باید اشاره کرد که داروهای تفریحی مانند اکستازی و یا LSD نیز با سندرم سرتونین مرتبط بوده‌اند.

  مواد غذایی حاوی ویتامین‌های گروه B آبجو، انواع جوانه‌ها، دانه‌ها ، آجیل‌ها، تخمه آفتابگردان، تخم کتان، برنج قهوه ای، برگه زردآلو، مارچوبه، لبنیات و موز و جگر هستند. این ویتامین‌ها در بدن ذخیره نمی‌شوند و مقدار آن‌ها در بدن به نوع رژیم غذایی شما بستگی دارد. علاوه بر این، سرمای هوا و کوتاه‌تر شدن روزها هم می‌تواند شرایط شما را بدتر کند. آفتاب تابش مستقیم نور خورشید به پوست انسان موجب ساختن سروتونین می شود . آنزیم “تریپتوفان هایدروکسیلاس” که آنزیم اولیه‌ی ساختن سروتونین است در پوست انسان وجود دارد .

  فعل و انفعالات بین سروتونین و دوپامین می تواند چارچوبی را برای درک مکانیسم های پشت برخی از رفتارهای پرخاشگرانه تکانشی در افراد فراهم کند. از آنجایی که تصور می شود سروتونین دارای تنظیم عملکردی نسبت به سیستم های دوپامینرژیک است، کمبود در عملکرد سروتونین ممکن است منجر به بیش فعالی سیستم دوپامین شود و رفتار تکانشی را ترویج دهد. برای این که گیاه خواران هم بتوانند از طریق مواد غذایی حاوی تریپتوفان، سروتونین مورد نیاز بدن خود را تامین کنند باید محصولاتی مثل توفو، شیر سویا یا سس سویا که منبع تریپتوفان هستند استفاده کنند. موارد خفیف سندرم سروتونین ممکن است در عرض یک روز پس از قطع داروهایی که باعث ایجاد علائم می شوند از بین بروند، اگرچه اگر درمان نشود می تواند منجر به تشدید علائم مانند تشنج، ضربان قلب نامنظم، بیهوشی یا حتی مرگ در موارد بدتر شود. علیرغم عملکرد مشابه SSRIها، TCAها به اندازه SSRIها قابل تحمل نیستند و عوارض جانبی بیشتری دارند.

  بیمار یا همراه وی باید توضیح دهد که علائم چگونه و از کی آغاز شده است. همچنین درمانگر از بیمار بخواهد که هرگونه تغییر در مصرف دارو،شروع دارو، فرآورده گیاهی، مخدر یا مکمل جدید را به وی اطلاع دهد.در ادامه آزمایشات خونی می تواند افزایش سطح سروتونین در خون را تایید نماید. سروتونین بالا در آزمایش خون دی تنظیم کننده تولید سروتونین و بقیه هورمون‌هایی است که در خلق و خو تاثیر گذارند. بهترین و ساده‌ترین راه تولید روزانه ویتامین در در بدن، استفاده از غذاهای سرشار از این ویتامین به همراه آفتاب گرفتن است.

  دانشمندان نمی دانند که اول اضطراب به وجود می آید یا سطح پایین (سروتونین). ولی آن چیزی که میدانند این است که هردو با تکنینک ها و تجهیزات مناسب قابل درمان هستند. بسیاری از افراد معتقدند SSRIs به تسکین علائم آنها کمک می کند، اگرچه ارتباط بین افسردگی و سروتونین نامشخص است. در مرکز تخصصی روانشناسی بوجیکا درمان مشکلات روانشناختی بزرگسالان ،مشاوره فردی، کودک ،نوجوان، خانواده انجام می شود. برای درمان در این مرکز از روش های روان درمانی، روانکاوی، گروه درمانی، درمانهای دارویی، غیر دارویی ، نوروفیدبک، TDCS ، گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

  ۱۰ مصرف ویتامین C

  نوع دی 1، باعث دپولاریزاسیون عصبی و نوع دی 2 باعث مهار تحریک عصبی میشود. به دلیل این فرایند پیچیده، تنظیم دوپامین میتواند در سطوح مختلف، کل نورون، زائده های نورون و چرخه نورونی در سیستم عصبی انجام شود. آنها معتقدند در حالی که افراد گرسنه برای به‌دست آوردن غذا همدیگر را می‌کشند و حاضرند هر چیز سیر کننده‌ای را بخورند، این بیماران با وجود گرسنگی اشتهایی برای خوردن ندارند.

  این حالت به احتمال زیاد زمانی به وجود می آید که دو یا چند دارو با هم مصرف شوند. سروتونین در برانگیختن نوزادان و بازگرداندن تنفس به طور منظم برای پایان دادن به حوادث آپنه در هنگام تنفس نقش مهمی دارد. پزشکان معتقدند نتایج این یافته راه جدیدی از تحقیقات سندرم مرگ ناگهانی نوزاد باز می کند.

  به طور کلی بدن می تواند در روز 50 الی 100 گرم ویتامین ب دریافت نماید. فکر می کنید سروتونین چیست و چرا تاکید به افزایش سروتونین مغز است؟ سروتونین به طور کلی یک سری عملکردهای خاص در مغز شخص ایجاد می کند. البته به زبانی ساده می توان گفت که سروتونین نوعی هورمون شادی محسوب می شود. در تحقیقی دیگر نتایج متضادی اعلام گردید به صورتی که افزایش ابتدایی در مصرف غذا و کاهش سریع اخذ غذا به دنبال آن ذکر شده است . البته نتایج حاصل از تزریق پاراکلروفنیل آلانین در تحقیق حاضر به عنوان مهارکننده سنتز سروتونین، تایید کننده نتایج به دست آمده از سروتونین هم در مورد اخذ آب و هم اخذ غذا می‌باشد. دشمن ویتامین های گروه B ، کافئین، مصرف سیگار، الکل و جدا کردن سبوس از غلات سبوس دار است.

  هر افزایشی در نسبت تریپتوفان بر فنیل‌آلانین و لوسین سطح سروتونین را افزایش خواهد داد. مطالعات همین‌طور نشان می‌دهند که رژیم‌هایی غنی از کربوهیدرات که حاوی مقادیر کم‌تری پروتئین باشند موجب افزایش ترشح انسولین می‌شود که خود با کمک در رقابت آمینو اسیدی باعث بالاتر رفتن سطح سروتونین می‌شود. اما، ترشح انسولین به میزان زیاد و در مدت طولانی ممکن است باعث فعال شدن مقاومت انسولینی، چاقی مفرط یا دیابت نوع دوم شود که بالطبع کاهش سطح سروتونین در پی خواهد داشت. ماهیچه‌ها، دوازده گونه از سیزده گروه آمینو اسید را استفاده می‌کنند (غیر از تریپتوفان)، که این به اشخاص با بدن‌هایی عضلانی اجازه تولید مقادیر بیشتری سروتونین را می‌دهد. هرچند تصور می‌شد بسیاری از ضدافسردگی‌های قدیمی مانند سه‌حلقه‌ای‌ها و مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز در درمان افسردگی مؤثر هستند، آن‌ها با عوارض جانبی قابل‌توجهی همراه بودند. مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین بعداً توسعه پیدا کردند و با توجه به نحوه عمل تمیزترشان و اثرات جانبی‌ کمترشان، به ضدافسردگی‌های برتر تبدیل شدند.

  پژوهش‌ها نشان می‌دهند که سطح پایین سروتونین موجود در مغز، با حافظه‌ی ضعیف و افسردگی پیوند دارد. همچنین گفته می‌شود سروتونین و تریپتوفان منجر به دگرگونی‌هایی در دل و روده می‌‌شوند که روی محور میان گوارش و مغز تأثیر می‌گذارند و روحیه و سلامت ذهنی شما را بهبود می‌بخشند. پژوهشگران با بررسی اثرات کاهش سطح تریپتوفان در رژیم غذایی، که منجر به کاهش سطح سروتونین در مغز می‌شود، پی بردند سروتونین نقش مهمی در افسردگی ایفا می‌کند و کمبود آن بیماری‌های روحی و روانی را در پی دارد.

  کمبود سروتونین باعث کاهش واکنش ایمنی بدن و در نتیجه بدن در برابر بیماری ها آسیب پذیر می شود. بهترین شانس برای دستیابی به تریپتوفان طبیعی و افزایش سروتونین از طریق آن، این است که مواد غذایی حاوی تریپتوفان را با کربوهیدراتی مثل جو دوسر، برنج و نان های سبوس دار (حاوی غلات کامل) ترکیب کنید. بنابراین اگر مواد غذایی حاوی تریپتوفان را با کربوهیدرات ترکیب کنید، می توانید سطح سروتونین را افزایش دهید. به نظر می رسد این هورمون نقش بیشتری در فیزیولوژی و شادی زنان نسبت به مردان دارد.

  کربوهیدرات‌های دارای شاخص گلایسمیک بالا (افزایش سریع قند خون) حداکثر تولید سروتونین را موجب می‌گردند. نان سفید، شکر، برنج، شیرینی جات، سیب زمینی پخته، و پاستا از این دسته هستند. البته کربوهیدرات‌های ساده مانند شکر و غذاهای حاوی آن‌ها احساس سرخوشی فوری ولی موقت ایجاد می‌کنند و موقعی که اثر آن‌ها از بین رفت فرد به دنبال غذای بیشتری رفته و افزایش وزن پیدا می‌کنید و البته بعضا باعث دیابت نوع دو نیز می‌شود. غالب بودن از نظر اجتماعی برتر بودن در محیط اجتماعی سروتونین را افزایش می دهد و متقابلا، بالا بودن سطح سروتونین خون باعث افزایش غلبه‌ی اجتماعی و کاهش خشونت و اشکال گرفتن از دیگران می شود . با این حال، رابطه بین سروتونین و بسیاری از عملکردهای بدن نامشخص است.

  مشخص شده که TPH در دو نوع، نوع TPH1 در بسیاری از بافت‌ها و نوع TPH2 که یک ایزوفرم مخصوص عصبی است وجود دارد. پس از پایان القای استرس، موش‌های صحرایی به قفس‌های خود که به‌صورت گروه‌های ۶ تایی در آن‌ها قرار داشتند، برگردانده ‌شدند. در پایان دوره تیمار، از آزمون معلق‌ماندن دُم برای سنجش افسردگی استفاده شد .

  تأثیر سروتونین روی افسردگی یکی از مهم‌ترین موضوعات جالب توجه پژوهش‌های بالینی و پزشکی در سال‌های گذشته بوده است. پژوهشگران دریافته‌اند که این ماده‌ی شیمیایی به گیرنده‌های بسیاری در سراسر مغز انسان پیام می‌فرستد، ولی همچنان به پژوهش‌های بیشتری برای تشخیص دقیق مکانیسم سروتونین برای درمان افسردگی نیاز است. در حالی که غذاهای حاوی این اسید آمینه به خودی خود باعث افزایش سروتونین نمی‌شوند، اما کربوهیدرات‌ها باعث ترشح انسولین در بدن و جذب اسید آمینه می‌شوند بنابراین کمک می‌کنند که تریپتوفان در خون باقی بماند. ترکیب غذاهای سرشار از تریپتوفان با کربوهیدرات‌ها، می‌تواند باعث افزایش سروتونین شود.

  در ماه های سرد زمستانی با خوردن مکمل های ویتامین دی سروتونین تولید کنید. اگر دائما عصبانی می شوید، خلق و خوی تان مرتب تغییر می کند و رفتار های تهاجمی و پرخاشگرایانه از خود نشان می دهید ممکن است سروتونین شما کم شده باشد. پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس DASS-42 طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود15 دقیقهزمان می برد.

  مکمل های ویتامین D،b6,b12 مصرف کنید:

  در سال 2015 ، یکی از سرمقاله ها استفاده از SSRI ها برای درمان افسردگی را “بازاریابی یک افسانه” خواند. در بسیاری از تحقیقات ، سروتونین و کارهایی که انجام می دهد بررسی شده است ، اما هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد. در این مقاله ، ما به نقش سروتونین در بدن ، استفاده از داروهایی که بر سروتونین تأثیر می گذارند ، عوارض جانبی و علائم کمبود آن و چگونگی افزایش سطح سروتونین نگاهی می اندازیم. ولی مطالعات نشان می دهد بین ۲۰ تا ۷۰ درصد از افرادی که برای افزایش سطح سروتونین از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند، در معرض کاهش میل جنسی و اختلال در روابط زناشویی قرار دارند. از آنجا که سرتونین از هورمون های موثر اختلالات جنسی در بیماری های روانی است به بررسی هورمون سروتونین می پردازیم. سروتونین یک ماده شیمیایی است که تولید آن به عهده سلول های عصبی است .

  بیرون رفتن را یک تجربه ی سهل گیرانه بدانید نه یک کاری که هر روز باید آن را تحمل کنید. وقتی سروتونین را افزایش دهید روز به روز بیشتر از این کار لذت خواهید برد . بسیاری از ما اکثر روز را در محل کار زیر نور مصنوعی لامپ می گذرانیم. برای مغز ما سخت است که دائما نور درخشان صفحه تلویزیون را تحمل کند. به فاکتورهایی مثل ویتامین، اسید فولیک، آهن، کلسیوم، منیزیوم، و روی دارد. بنابراین ویتامین ث ممکن است مستقیما با سروتونین مرتبط نباشد اما به طور غیر مستقیم در تولید آن موثر است.

  بسیاری از ما می‌دانیم که مصرف پاراستامول (استامینوفن) می‌تواند برای سردرد مفید باشد ولی فکر نمی‌کنم کسی این باور را داشته باشد که سردرد ناشی از کمبود پاراستامول در مغز است. همین منطق درمورد افسردگی و داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی نیز وجود دارد. شواهد محکمی وجود دارد که نشان می‌دهد داروهای ضدافسردگی می‌توانند در درمان افسردگی مفید باشند و جان افراد را نجات دهند. داروهای ضدافسردگی یکی از انواع درمان‌ها در کنار درمان‌های دیگری مانند روان‌درمانی هستند. بیماران باید به درمان‌های مبتنی‌بر شواهد برای افسردگی دسترسی داشته باشند و افرادی که درمان افسردگی را دریافت می‌کنند و به توقف درمان فکر می‌کنند، باید ابتدا با پزشک خود مشورت کنند.

  بسیاری معتقدند که این هرمون نقش کلیدی در سیستم عصبی و همچنین عملکرد کلی بدن به ویژه در دستگاه گوارش دارد. وقتی میزان سروتونین بدن طبیعی باشد احساس می کنید خوشحالتر ، آرام تر ، متمرکز تر ، کمتر مضطرب و از نظر عاطفی پایدارتر است . در واقع هر فعالیتی که ضربان قلب‌تان را بالا ببرد، باعث ترشح بیشتر سروتونین می‌شود.

  سندروم سروتونین در برخی موارد با قطع داروی افزایش سروتونین، به سطح اولیه خود باز می گردد و هیچ مشکلی را ایجاد نمی کند در حالی که اگر سندروم سروتونین حاد باشد و درمان نشود می تواند سبب بیهوشی و یا حتی مرگ شود. این بررسی داده‌های حاصل از بررسی‌های سیستماتیک، متاآنالیزها و مطالعات پایگاه داده بزرگ را مورد بررسی قرار داد. محققان مطالعات حیوانی یا مطالعاتی را که بر روی انواع فرعی افسردگی مانند افسردگی پس از زایمان یا افسردگی در افراد دارای شرایط فیزیکی خاص مانند پارکینسون متمرکز شده بودند، وارد نکردند. در تجزیه و تحلیل تک متا، شواهد ضعیفی وجود داشت مبنی بر اینکه سطوح پایین تریپتوفان ممکن است بر افراد دارای سابقه خانوادگی افسردگی تأثیر بگذارد.

  البته در مورد روند ۱و۲۵ دی هیدروکسی کوله کلسیفرول و کالبایندین اطلاعات داریم. در صورت امکان در رابطه با تولید کلسیم در بدن هم توضیح بفرمایید. برای تهیه فریتاتای سالمون دودی، سالمون را با تخم مرغ و شیرترکیب کنید.